Bakan Bilgin’den EYT açıklaması: Başlangıç tarihi geriye çekilemez

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaya takılanlar (EYT) düzenlemesi hakkında, “EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez” dedi.

Bilgin, aralıkta çözülmesi beklenen EYT ile ilgili Star Haber’de konuştu.  EYT için net tarihin 8 Eylül 1999 olduğunu kaydeden Alım, “Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar fakat eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ancak işe başlangıcı geri çekmez. O denli bir şey yok” sözünü kullandı.

Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, olağan çalışanlara nazaran primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini belirten Alım, “İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete olağan çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit düzeye getireceğiz. Yani patrona sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz, sana toplumsal güvenlik takviye primi vereceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir