Bakan Kirişci: Kalkınmaya yönelik eylemlerimiz doğayla uyumlu olmazsa çok büyük kayıplar vermeye devam edeceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, BM Biyolojik Çeşitlilik Kontratı 15. Taraflar Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Kalkınmaya yönelik hareketlerimiz tabiatla uyumlu olmazsa çok büyük kayıplar vermeye devam edeceğiz” dedi.

Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, BM Biyolojik Çeşitlilik Mukavelesi 15. Taraflar Konferansı’nda konuştu. Konferansta alınan kararların dünya ve insanlık için yararlı olması temennisinde bulunan Kirişci, “İklim değişikliği, pandemi ve kirlilik üzere problemler doğayı, gelir kaynaklarını ve insanları önemli manada tehdit etmekte. Bu sıkıntıları lakin entegre bir yaklaşımla çözebiliriz. Münasebetiyle bizler şu anda biyolojik çeşitliliğin değeri ve kıymetinin daha fazla farkındayız. Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımının kıymetinin daha da farkındayız. Lakin maalesef kalkınmaya yönelik hareketlerimiz tabiatla uyumlu olmazsa çok büyük kayıplar vermeye devam edeceğiz. Hasebiyle global bir harekete gereksinimimiz var” dedi.

COP16 Antalya’da düzenlenecek

Biyolojik çeşitliliğin azalmasını bilakis döndürebilmek için doğal ulusal önlemlere de gereksinim olduğunu vurgulayan Kirişci, “COP15’in faal bir iştirakçisi olarak ve Antalya’daki COP16’ının konut sahibi olarak Türkiye bu gayeye yönelik çalışmalarını en üst seviyede sürdürmek konusunda kararlı. Bu şuurla birlikte, mukavelenin bir sonraki başkanlığını yürütmekten çok büyük bir memnuniyet duyacağız” diye konuştu.

“Türkiye biyolojik çeşitlilik açısından varlıklı bir ülkedir”

Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğine vurgu yapan Kirişci, “Avrupa ve Asya ortasındaki geçiş noktasında olmamızın kıymeti çerçevesiyle farklı ekolojik karakterlere sahip denizlerle çevrili olmasıyla birlikte yükseklik farklılıkları ve iklim çeşitliliğiyle birlikte Türkiye biyolojik çeşitlilik açısından güçlü bir ülkedir. Bu kadar güçlü bir biyolojik çeşitliliğe sahip olmanın sorumluluğunun farkında olarak çok büyük bir kararlılıkla bunu gelecek kuşaklara bırakmaya ve muhafazaya devam edeceğiz. Bu bağlamda biyolojik çeşitliliği muhafazayı, ulusal kalkınma planlarımıza dahil ettik. Ulusal biyolojik çeşitlilik stratejisi ve aksiyon planı, projeler ve faaliyetlerle uygulanmakta” sözlerini kullandı.

“Tehlike altındaki çeşitlerin jenerasyonların tükenmesini önlemek üzere hareket planları hazırlıyor ve uyguluyoruz”

Kirişci, “Bir ulusal siyaset olarak biz biyolojik çeşitliliğin entegrasyonunu ve ana akımlaştırılmasını tüm dallarda destekliyoruz ve Türkiye’de yapılan yatırımların kıymetli bir ögesi olarak bunu kabul ediyoruz. Bizler deniz ve kıta ekosistemlerinin direncinin dayanıklılığının arttırılması çerçevesinde projeler uyguluyoruz. Tehlike altındaki cinslerin jenerasyonların tükenmesini önlemek üzere aksiyon planları hazırlıyor ve uyguluyoruz. Sağlıklı popülasyonları arttırmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Bununla birlikte genetik kaynaklara ait bilgilerimizi binlerce yıllık klasik kültürümüzle birleştiriyoruz” dedi.

“Adil ve eşitlikçi bir dünya için insanların tüm varlıklarla ahenk içerisinde birlikte yaşamasını diliyorum”

Türkiye’nin kaynakların korunması ve kullanımı açısından acil adımlar atılmasının kıymetinin farkında olduğunun altı çizen Kirişci, “Türkiye olarak bilhassa 2020 sonrası global biyolojik çeşitlilik çerçevesiyle ilgili olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeye hazırız. Lakin vazifelerimizin kolay olmadığını biliyoruz. Bu yüzden herkese şu davette bulunuyorum. Biyolojik çeşitliliği, doğayı ve insanları korumak üzere çabucak erişilebilir, maksatlı aksiyonlar alalım. Son olarak adil ve eşitlikçi bir dünya için daha uygun bir gelecek için insanların tüm varlıklarla ahenk içerisinde birlikte yaşamasını diliyorum” halinde konuştu. (İHA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir