Çin ekonomisinde yavaşlama sinyalleri

Otomotiv ve gayrimenkul satışlarında yavaşlama, global ticaretin zayıflaması, küçük ölçekli şirketlerin itimadında düşüş yaşanması ve benzeri gelişmeler Çin iktisadının Ekim ayında zayıfladığına dair sinyaller verdi.

Bloomberg’in sekiz öncü göstergeyi dikkate alan endeksi üç aylık bir güzelleşmenin akabinde Ekim ayında 4 düzeyinde açıklandı ve ivme kaybına işaret etti.

Söz konusu gösterge; büyük şirket paylarını, çelik inşaat demiri stoklarını, bakır fiyatlarını, Çin’in Güney Kore’ye yaptığı ihracatı, Bloomberg’in üretici fiyat endeksi göstergesini, Standard Chartered’ın küçük ve orta ölçekli şirketler ile yaptığı itimat anketini ve yolcu araç satışlarını dikkate alıyor.

Küçük şirketlerin inancı, Şanghay ve öbür kentlerde karantina tedbirlerinin tepede olduğu Mayıs ayından bu yana birinci sefer Ekim’de geriledi.

Standard Chartered Plc ekonomistlerinin 500’den fazla firmayla yaptığı kelam konusu ankete nazaran, beklenti endeksi yavaşladı ve daha küçük şirketlerin şartlarına ait neredeyse tüm başka göstergeler negatif seyretti.

Ekonomistler, Çin’de ihracatın arttığını fakat yurt içine odaklı şirketlerdeki durumun talepte yaşanan düşüşü ortaya koyduğunu yazdı.

ÇİNLİ YETKİLİLER İTİMAT VERMEYE ÇALIŞIYOR

Çin Menkul Değerler Düzenleme Kurulu da farklı bir açıklamada, sermaye piyasalarının “düzenlenmiş, şeffaf, açık, sağlam ve dirençli” hale gelmesine yönelik çalışmaların hızlanacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir