Deştinlilerden Kılıçdaroğlu’na çağrı: Ruhsat iptali sözünü tutun

İZMİR – 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine bir aydan kısa bir mühlet kaldı. Muğla’da ise Yatağan ilçesindeki Deştin ve Menteşe ilçesine bağlı Bayır mahalleleri ortasında yapılmak istenen “çimento fabrikası” sorunu hala çözülmüş değil. “Muğla Çimento” tarafından 7 bin 751 dönümlük yerde kurulmak istenen çimento fabrikasına karşı son olarak nöbet aksiyonu başlatan bölge halkı, jandarmanın sert müdahalesi ile karşılaştı. 8 Nisan günü gece geç saatlerde gözaltına alınan köylülerin jandarma tarafından darp edildiği imgeler kamuoyunda reaksiyona neden oldu.

Bir yılı aşkın müddettir CHP’li Menteşe Belediyesi’ne fabrika ruhsatının iptali konusunda tekraren davette bulunan bölge halkı, karşılık alamadı. CHP’nin 2018 seçimlerinde yüksek oranda oy aldığı bölgede halk, ruhsat iptali konusunda verilen kelamların tutulmaması nedeniyle bu sefer CHP’ye kırgın.

‘ÇİMENTOCULAR FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR’

Deştin Etraf Platformu Sözcüsü Haluk Özsoy, çimento fabrikası ile ilgili son süreçte yaşanan gelişmeleri aktararak, “Deştin’de çimentocular faaliyetlerini sürdürüyor. En son getirdikleri kazanları şirket-jandarma ortak operasyonu ile bölgeye geçirmeyi başardılar. Şunu da belirtmeliyim ki şirket, satın almış olduğu 180 dönüm alanda faaliyetini sürdürüyor. Ormandan rastgele bir tahsis alabilmiş değil. Orası bir entegre çimento fabrikası yani kendi ham hususunu çıkararak işlemek üzerine konseyi. Hasebiyle o 7 bin 751 dönümlük orman alanından tahsis almadıkça rastgele bir faaliyet gösteremez. Şu an 180 dönümlük alanda prefabrik binaları yapmaya ve inşaat faaliyetlerine devam ediyor. Bizim için değerli oradan bir adım atmaması” dedi.

Haluk Özsoy

‘KIRGIN OLARAK DESTEKLİYORUZ’

Bölge halkının büyük çoğunluğunun CHP’li olduğuna dikkat çeken Özsoy, “Yüzde 80’i CHP’li diyebiliriz. Yatağan’ın bir kısmı, Deştin ve etraf köyler CHP’nin oy deposu. Bölge insanı CHP’li kimliği taşıyor. Yalnızca bölge halkı özelinde de değil, genel olarak Muğla’da bu çimento fabrikası sorunu yüzünden CHP’ye karşı önemli bir kırgınlık var. Lakin Muğlalının CHP’li olmasından kaynaklı CHP’ye karşı bir kırgınlıkları var demek daha hakikat. Sonuç itibariyle CHP’li Menteşe Belediyesi bu ruhsatı vermeyebilirdi. Ancak ruhsat verdi. Bunun kırgınlığı elbette ki var” dedi.

Geçtiğimiz yıl haziran ayında CHP’li yöneticilerden ruhsat iptali kelamı aldıklarını hatırlatan Özsoy, “Bu kelamı biz partinin birinci üç kademesinden aldık. Kılıçdaroğlu’ndan başka, Ali Öztunç’tan başka, Seyit Torun’dan başka kelam aldık. Maalesef hala daha bir gelişme elde edilebilmiş değil. Kılıçdaroğlu’nun sayın Bahattin Gümüş’ü ruhsat iptali için aradığı ve bu talimatı verdiği söyleniyor. Bahattin Gümüş mü dinlememekte ısrar ediyor bilemiyoruz. Bu yakın vakitte ağaçların tahrip edildiği yolun büyükşehir belediyesinin olduğunu öğrendik. Biz orada soğukta yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla, çocuğuyla nöbet tutarken belediye üst tarafta şirketin işini yapmasına müsaade vermiş. Şirket kontrol olmadan yolları 10 metreye kadar genişletmiş. Büyükşehir belediyesi de durdurmayı tercih etmemiş. CHP Genel Merkezi’ne de bütün bunlara bir dur denmediği için kırgınlığımız var. Alışılmış ki bölge halkı ve çoğunluğumuz hala daha CHP’yi ve Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. Lakin kırgın olarak destekliyoruz” diye belirtti.

KILIÇDAROĞLU’NA DAVET: LÜTFEN RUHSAT İPTALİ KELAMINI TUTUN, SİZİ DESTEKLİYORUZ

Son olarak Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na davette bulunan Özsoy, “Sayın Kılıçdaroğlu’na şöyle bir davetimiz var; Burada büyük çoğunluk onun ardında ve genel manada yaptığı siyaseti de çok başarılı buluyoruz. Ama seçimlerin son düzlüğünde buraya eğilip şu çimento fabrikası sorununu seçimlerden evvel çözmesini istiyoruz. Biz seçimlere her manada umutlu olarak girmek istiyoruz. Lütfen geçen haziranda verilen ruhsat iptali kelamını tutun. Biz bu seçime başımızda çimento fabrikası sorunu olmadan huzurlu olarak girelim. Biz Sayın Kılıçdaroğlu’nun da köylüyü mağdur edecek bu projeyi istemediğini biliyoruz. Kendisi de daha evvelki görüşmelerimizde bahsetmişti. Bir an evvel buradaki yanlışları görmesini ve bu yanılgıların tahlili için atılım yapmasını kendisinden bekliyoruz. Seçime kadar bu ruhsatın iptal edilmesini ve bu fabrikanın durdurulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir