Doğal taş sektörü Çin Xiamen’e 88 firmayla katılıyor

İZMİR (İGFA) – Türkiye Ulusal İştirak Organizasyonu’nu yapan Ege Maden İhracatçıları Birliği, Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarında 56 firma ile yer alacak. 32 Türk Firması da fuara Ferdi İştirakçi olarak iştirak sağlayacak.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, “Maden kesimi olarak 2023 yılında 5,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızın üçte birine denk gelen 1,9 milyar dolarlık kısmı doğal taş ihracatı olarak gerçekleşti. Doğal taş bölümümüzün 2023 yılında yüzde 3 artışla 432 milyon dolarlık ihracatla en çok ihracat yaptığı ülke Çin oldu. Çin, ABD’yi geçerek tekrar en büyük ihraç pazarımız pozisyonuna geldi. Bu sene Xiamen Memleketler arası Taş Fuarına ulusal iştirak organizasyonumuzu 56 firmamızın iştirakiyle gerçekleştireceğiz. Türkiye doğaltaş ihracatı 2024 yılının birinci iki ayında yüzde 5 yükselişle 274 milyon dolar oldu. Bunun 50 milyon dolarlık kısmı Çin’e gerçekleşti.” dedi.

Çin’in doğal taş ticaretinin 9 milyar dolara ulaştığı bilgisini veren Alimoğlu şöyle devam etti; “Türk doğal taş bölümü olarak Çin’e 1 milyar dolar ihracat yaptığımız yıllar olmuştu. Önümüzdeki süreçte misal bir ivmeyi yakalamak için çalışıyoruz. Xiamen Çin doğal taş ticaretinin yüzde 60’ını gerçekleştiriyor. Bu yıl Xiamen Fuarı’nda memleketler arası iştirakte birinci ülke olmayı hedefliyoruz. Birliğimizin tamamlamış olduğu AB Projesinin dijital çıktısı olan VR Gözlüklü İş Sıhhati ve Güvenliği Eğitim Simülasyonunun tanıtımı da Çince olarak yapılacak. Pekin Büyükelçimiz İsmail Hakkı Musa ve Guanco Ticaret Ateşemiz Şerife Yıldırım Demirel de firmalarımızın stantlarını ziyaret edecek. Ticaret Bakanlığımızın yüzde 70 dayanak verdiği itibarlı fuarlar ortasında yer alan Xiamen Fuarı’nda Türk doğal taş ihracatçılarımızı güçlü bir biçimde göreceğiz.” diye konuştu.

Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri de info stand ile fuara iştirak sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir