Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda için hapis ve siyasi yasak talebi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, toplumsal medya hesabından hakaret ettiği savıyla hakkında siyasi yasak ve 5 yıla kadar mahpusu istenen Gaziemir Belediye Başkanı CHP’li Halil Arda, mazeret bildirip duruşmaya katılmadı. Arda son savunmasını mahkeme huzurunda yapmayı talep edince, duruşma ertelendi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 2021 yılının Ocak ayında, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’ya ait olduğu sav edilen bir Facebook hesabından Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiğini öne sürerek soruşturma başlattı. Savcılık ayrıyeten, “Suçu ve hatalıyı övme”, “Halkın bir bölümünü toplumsal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama”, “Halkın bir kısmının benimsediği dini bedelleri alenen aşağılama”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarını da yöneltti.

IP numarası tespit edilemedi

Sözcü’nün haberine nazaran Halil Arda, açılan dava kapsamında yaptığı savunmasında, tez edilen Facebook hesabının ve öne sürülen paylaşımların kendisine ilişkin olmadığını belirterek suçlamaları reddetti. Hakim, kelam konusu hesabın kullanıcı ve erişim bilgilerinin temini için, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Facebook’a yazı yazılmasını kararlaştırdı. Halil Arda da araştırma için muvafakat verdi. Facebook’tan mahkemeye gelen karşılıkta, kelam konusu hesaba ait IP numarası tespit edilmediği bildirildi.

Savcı bugünkü duruşmada da tezini sürdürdü. Davanın karar duruşması için gözler bugün İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesi’ne çevrildi. Cumhurbaşkanına hakaret” savında ısrar eden savcı, başka suçlamalardan beraat talep etti. Savcı, Halil Arda’nın Türk Ceza Kanunu’nun 1 yıldan 4 yıla kadar mahpus veren ve alenen işlenmesi halinde altıda bir oranında artırılmasını öngören 299. Maddesi’ne dayanarak cezalandırılması talebinde bulundu. Savcı ayrıyeten TCK2nin 53. Unsuru uyarınca da siyaset yasağı verilmesini talep etti.

Bizzat savunma talep etti

Duruşmaya Halil Arda katılamadı. Arda’nın avukatı Ayşe Zübeyde Aydın, duruşma hakkında  bilgi verdi. Aydın, müvekkilinin temel hakkındaki savunmayı şahsen yapmak istediğini lakin evvelce planlanmış yurt dışı programı nedeniyle duruşmaya gelemediğini belirterek, mahkemeden ek müddet istediğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avukatı Gülşen Gezici ise Halil Arda’nın duruşmayı uzatma tarafında davranışta bulunduğunu ileri sürerek erteleme talebinin reddini istedi. Savcı talebin kabulünü isterken, davacı avukatı bu defa Halil Arda’nın yurda döneceği günün sonraki olan 23 Aralık tarihine duruşma talebi verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti karar duruşmasının 5 Ocak 2023 günü saat 10:30 olmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir