İnsan Çağı’na giriyoruz

Yoğunluğu git gide artan sera gazı ölçüsünden okyanuslarda yüzen balıkların midesine kadar ulaşan mikroplastiklere kadar tüm işaretlerin, ‘Antroposen’ yani İnsan Çağı’na girildiğinin delili olarak ortaya kondu.

20’NCİ YÜZYILDA BAŞLADI

Antroposen Çalışma Grubu’na on yılı aşkın bir müddettir başkanlık eden İngiliz jeolog Jan Zalasiewicz, kırılmanın 20’nci yüzyılın ortalarında başladığını tabir ederken 1945’te başlayan nükleer silah testlerinden kalan izlerin, geride daha evvel hiçbir şeye benzemeyen bir radyoaktif varlık bıraktığının altını çizdi.

TAVUK KEMİĞİ DELİL OLDU

Zalasiewicz, bu radyonüklidlerin 70 yıl evvel Antroposen çağının başlangıcını işaret eden tahminen de en keskin sinyali temsil ettiğini söyledi. Buna ek olarak, çalışma kümesine nazaran beşerler, 1950’den bu yana geçen süreçte, evvelki 11 bin 700 yıllık geçmişte kullanılandan daha fazla güç tüketti. Araştırmacılara nazaran bir öteki delil ise tavuk kemiği oldu. Çağdaş tavukların iskelet yapısının insan müdahalesi sonucu kalıcı halde değiştiğine dikkat çeken uzmanlar, bunu tabiata insan müdahalesinin sıradışı bir delili olarak gösterdi. 8 bin yıl evvel Güneydoğu Asya’da evcilleştirilen tavuk ile bugün kitlesel bir halde tüketilen tavuğun ortasında iskelet, kas ve genetik açıdan çok farklı olduğu belirtiliyor. Antroposen Grubu’nun ‘İnsan Çağı’na dair bugün bir açıklama yapması bekleniyor.

SIRRI CRAWFORD GÖLÜ ÇÖZECEK

Kanada’nın Ontario eyaletinin Milton kasabasında buluna CRAWFORD GÖLÜ’nün, dünyadaki değişimi ortaya çıkarmada anahtar rolü oynayacağı belirtildi. Suya düşen her şeyin, göl tabanına çöktüğü ve buradaki çamur katmanlarının içine hapsolduğu vurgulanırken, bu durumun Crawford Gölü’nü asırlar boyunca dünyada yaşanan değişimlerin izlerinin saklandığı bir kasa haline getirdiği vurgulandı. Gölün tabanından örnekler toplayan bilim insanları, tarihte bin yıldan fazla geriye gitmeyi başardı. Son 70 yıllık periyoda dünyada yaşanan değişimlerden dolayı ‘Antroposen (İnsan Çağı)’ denebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir