İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden gözaltılara tepki: Kürtler hedef alınıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Diyarbakır merkezli 21 vilayette gerçekleşen operasyon ve gözaltılara reaksiyon gösterdi. Anadolu Ajansı’nın aktardığına nazaran mesken baskınlarıyla en az 126 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, HRW’nin Avrupa ve Orta Asya Yönetici Yardımcısı Emma Sinclair-Webb, baskınların zamanlamasına dikkat çekti. Yetkili, 14 Mayıs seçimlerine sayılı günlere kala yürütülen operasyonları ‘siyasi güdümlü’ olarak niteledi.

‘ANADOLU AJANSI KARALAMA KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR’

Kürt siyasetçi, gazeteci ve hukukçuların gaye alındığını söyleyen Sinclair-Webb, soruşturma evrakı hakkında kısıtlama kararı getirildiğini hatırlattı. Bu karar karşın, Anadolu Ajansı’nın muğlak ayrıntıları kamuoyuna sunduğunu ve gözaltına alınanlara yönelik bir ‘karalama kampanyası’ yürüttüğünü söyledi.

Sinclair-Webb, şu tabirleri kullandı: “Operasyonlar ve gözaltılar, Türk makamlarının seçimler öncesi yetkilerini berbata kullanmaya hazır olduğunu gösteriyor.”

‘HUKUKA ALIŞILMAMIŞ UYGULAMALARA DERHAL SON VERİLMELİ’

Sabah saatlerinde 21 vilayette ortalarında gazeteci, siyasetçi, tiyatrocu ve hukukçuların da bulunduğu bireylerin konutuna şafak vaktinde polis baskını düzenlendi. Diyarbakır Barosu’nun toplumsal medya hesabından yayınlanan açıklamada, soruşturma belgesi hakkında kısıtlama kararı getirildiği aktarıldı. Gözaltıların ‘keyfi’ olduğunu belirten Diyarbakır Barosu’nun açıklamasında, “Meslektaşlarımıza, gazetecilere ve hak savunucularına yönelik hukuka ters, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilmeli, derhal özgür bırakılmalıdır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir