İsrail’den ‘İstanbul Sözleşmesi’ kararı

Haaretz gazetesinin Walla haber sitesinden aktardığına nazaran, Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud partisinin, çok sağcı ortağı Dini Siyonizm partisi ile yaptığı koalisyon mutabakatı kapsamında İstanbul Sözleşmesi’ni imzalamamak için anlaştı.

Buna nazaran, büsbütün sağ partilerden oluşan koalisyon, vardıkları mutabakatta, “yeni hükümetin İsrail’in İstanbul Antlaşması’na iştirakini onaylamayacağını” açıkça belirtti.

NELER YAŞANMIŞTI?

Avrupa Kurulu, İsrail’in mukaveleye katılma başvurusunu nisanda onaylamış, lakin muahedenin imzalanmasına ait kabine oylaması sağcı muhalefetin itirazları nedeniyle tekraren ertelenmişti.

Göçmen karşıtlığıyla bilinen İçişleri Bakanı Adalet Şaked de İsrail’de ikameti olmayan şiddet mağdurlarına ikamet verilmesi ve mağdurlara tazminat sağlanması dahil olmak üzere mutabakattaki birçok hususa ait telaşlarını lisana getirmişti.

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına girilen İsrail’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimde, eski başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu’nun başını çektiği sağ bloktaki partiler, 120 sandalyeli Meclis’e 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

29 Aralık’ta yemin ederek vazifeye başlaması beklenen yeni hükümetin, İsrail siyasi tarihindeki “en sağcı” hükümet olması bekleniyor.

Netanyahu’nun öncülüğündeki koalisyon, Ultra Ortodoks Yahudi partilerden Şas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği ile çok sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı siyasetleriyle bilinen Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinden oluşuyor.​​​​​​​ (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir