Meral Akşener, Erdoğan sorusu üzerine gülümsemekle yetindi

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, esnaf ziyaretlerini bugün Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Bahçelievler Mahallesi’nde sürdürdü.

Akşener’in işlerinin nasıl olduğunu sorduğu bir kırtasiyeci, “İşlerimiz çok yeterli değil Başkan’ım. Daima artırım. Çok güç koşullarda geçiniyoruz” dedi. Öbür bir esnaf, “Şükür, yönetim ediyoruz. Biraz sakin alışılmış, iktisat berbat. Buradan yaklaşık altı kişi geçiniyor” diye konuştu.

Akşener, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında bir kaygımız yok. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe bizi kimse tutamaz. Zira alternatif yok” kelamlarının anımsatılması üzerine yalnızca gülümsemekle yetindi.

“ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAHMETLER YAŞIYORUZ LAKİN AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Akşener’in ziyaret ettiği öbür bir esnaf, “Mücadeleye devam ediyoruz. Daima enflasyondan kaynaklı ezalar yaşıyoruz lakin ayakta durmaya çalışıyoruz. Geçindiriyor fakat zorluğu çekiyoruz. Burada 2-3 kişi ekmek yiyor. Ben sahibiyim. Yönetim etmeye çalışıyoruz lakin zorluk çekiyoruz. Elektrik bin 700 lira geldi. Kira da 8 bin lira. Çaba etmeye devam ediyoruz. İnşallah hoş günler gelecek. Kimi şeyler aşılacak diye ümit ediyoruz” dedi.

“2,5 YIL ÖNCE BEN 600-700 ÇAY SATIYORDUM, ŞU ANDA 100-150”

Çay ocağı işleten bir esnaf da Akşener’e ekonomik kriz nedeniyle yaşadığı meseleleri anlatırken “25 yıldır buradayım, 7. Cadde’nin çaycısıyım. 2,5 yıl önce ben, (günlük) 600-700 çay satıyordum, şu anda 100-150. 25 kuruştu, artık 2,5 liraya çay satıyorum” diye konuştu.

Akşener, esnaf ziyareti esnasından bir pasajın üst katından kendisine seslenen dövmeci gençle de sohbet etti. Akşener, “Murat’ın dövmeleri hepsinden hoş, onun için burayı tavsiye ederim” dedi. Dövmeci genç ise Akşener’e, “Bir olacağız, canlı olacağız, bir arada olacağız” diye seslendi.

Bir mağaza çalışanı, Akşener’e, “İşlerimiz yok. İşlerimiz çok düşük. Bizler çalışanız. Eşim çalışması geçinmenin imkanı yok” dedi.

“BU FARKLILIKLARI GÖSTERİP ARKADAŞLARIMIZIN SESİ OLABİLİRSEK BİREBİR VAKİTTE SİZLERİN SESİ (BASIN MENSUPLARI) OLMUŞ OLUNUYOR”

Akşener, “Bütün bu soruların karşılığı alım gücüyle alakalı. 2,5 yıl önce iki taban fiyatla konut alma imkanı varken artık bu durum yok. Aylık 50 bin TL gelir olsa da alamazsınız. Bu farklılıkları gösterip arkadaşlarımızın sesi olabilirsek birebir vakitte sizlerin sesi (basın mensupları) olmuş olunuyor. Siz alabilecek misiniz konut? Nasıl ödeyeceksiniz borçlarınızı? O nedenle günlük siyaseti bu dükkanlara kaydırmama nedenim, bu ses sizin isminize da bir ses olduğu için” diye konuştu.

Akşener, dükkandaki papağana da birkaç soru sordu. Akşener, papağana, “Zeytin, Türkiye hakkında ne düşünüyorsun” sorusunu yöneltti.

Akşener’in ziyaret ettiği şarküteri dükkanının sahibi ise şunları söyledi:

“Maalesef üretici de fiyatları olağan bir biçimde çıkamıyor. Biz de tüketiciye yansıtmak durumundayız. Allah sizi inandırsın, çok düşük kâr marjlarıyla satış yapıyoruz. Fiyatları minimuma çekmeye çalışıyoruz, maalesef alamıyorlar.

“GEÇEN HAFTA YUMURTANIN KOLİSİ 45,90 LİRAYDI, ŞU AN 54,90 LİRA”

Önceden kilo kilo domates satarken şu anda beşerler bir kilo, iki kilo… ‘Akşama fiyat düşer mi’ sorusunu soruyor. Mecburen biz de ister istemez artırım yapmak durumunda kalıyoruz. Beşerler hakikaten eserlere ulaşmak istiyor, almak istiyor. Şu anda koliyle yumurta satışı çok düşük. İnsanlara adede dönüyor. 30’a böldürüyor, tane hesabıyla alıyor. Beşerler çocuğunun beslenme çantasına koymak istiyor. Muzu bile bir tane almak istemiyor fakat alım gücü, yok alamıyor. Geçen hafta yumurtanın kolisi 45,90 liraydı, şu an 54,90 lira. Bir haftada yansındı fiyatlara.”

AKŞENER, ERDOĞAN SORUSU ÜZERİNE GÜLÜMSEMEKLE YETİNDİ

Bir basın mensubunun “Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Seçimleri kazanma konusunda tasamız yok. Zira alternatif yok’ dedi. Bu sözleri nasıl değerlendirirsiniz” sorusu üzerine Akşener, yalnızca gülümsemekle yetindi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için bulunduğu New York’ta Amerikan PBS kanalına dün verdiği röportajda, Türkiye’de 2023’te yapılacak seçimlere ait soruya, “Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında bir kaygımız yok. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe, bizi kimse tutamaz. Zira alternatif yok” cevabını vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir