Rusya’dan Almanya’ya başkonsolosluk tepkisi: Berlin yönünü kaybetti

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Alman idaresinin, Rusya’ya ilişkin ülkedeki 4 başkonsolosluğunu kapatma kararı aldığı anımsatıldı.

Bu kararın “dostça olmayan” bir adım olduğu ve ikili alakaları bozmayı amaçladığı vurgulanan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Rus tarafı, Berlin’in daima kışkırttığı tansiyondan kabahati kendisinden atma tarafındaki teşebbüslerini mutlaka reddediyor. Alman idaresini durmaya bir sefer daha çağırıyoruz. Düşmanca siyaset sergileyen Berlin’in tarafını kaybettiği açık. Almanya, ikili ilgilerin bozulmasından sorumlu olduğunu anlamalıdır. Berlin’in, pervasızca kışkırtıcı aksiyonları gerekli tepkisiz kalmayacak.”

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, bugün yaptığı açıklamada, Rusya’da taban seviyede diplomatik varlığı sürdürmeyi hedeflediklerini ve 3 Alman başkonsolosluğunun kasım sonuna kadar kapatılacağını belirterek, “Bu nedenle Almanya’da faaliyet gösteren 5 (Rus) başkonsolosluğundan 4’ünün faaliyet müsaadesinin geri alınmasına karar verdik.” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir