Sedat Yalçın’dan kırsal kalkınmaya vurgu

BURSA (İGFA) – Almira Otel’de düzenlenen ve Bursa Basının büyük ilgi gösterdiği toplantıda Sedat Yalçın, kırsal kalkınma, tarım ve besin alanındaki projelerini açıklayarak, çarpıcı bilgiler ortaya koydu.

Kırsal Kalkınma Yaklaşımına yönelik çok kıymetli ayrıntılar paylaşan Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Yalçın, Bursa’nın ihmal ettiği hususlardan birinin de kırsal kalkınma olduğunu belirterek, “Nüfus bakımından kırsal-kent dengesizliği kelam konusu. Nüfusun %8’i kırsalda yaşarken %92’si de kentte yaşıyor” dedi.

“TARIM VE HAYVANCILIK BURSA’NIN KANAYAN YARASI”

Adaylığının açıklanmasının akabinde düzenlediği basın toplantılarında ortaya koydukları vizyon projelerle Bursa’yı yeni kavramlarla tanıştırdıklarını vurgulayan Yalçın, toplantıların kentin problemlerine yönelik farkındalık oluşturması bakımından yararlı olduğuna işaret ederek;

“Tarım ve hayvancılık Bursa’nın kanayan yarası. İşletmelerimiz, ziraî faaliyetlerde ziyan eden sonuçlarla karşılaşıyor. Tarım Kanunumuzda işaret edilen destekleme oranına ulaşamadık maalesef. Çiftçilerimizin hala daha devletten yüklü ölçüde alacağı var. Döviz kurundaki yükselme nedeniyle ortaya çıkan ithalata dayalı girdiler, tarım ve hayvancılığı önemli manada zorluyor. Tarımda, üreticilerimizin maliyetlerini azaltacak siyasetler ortaya koymamız gerekiyor.Kırsaldan kentlere büyük bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız.Bu durum kentte yaşayan nüfusun denetimsiz bir biçimde büyümesine neden olurken altyapı meselelerini da beraberinde getiriyor. Ayrıyeten, konut stoğu yetersizliği, trafik, hava kirliliği üzere sorunlar de ortaya çıkıyor. Tablonun bu biçimde gelişmesinde Büyükşehir yasasının da tesiri olduğunu söyleyebiliriz. Bu kanun kırsalda birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu” halinde konuşarak tarım ve hayvancılık alanında yaşanan problemlere dikkat çekti.

“EKO-KÖY PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Bursa’da kırsal ve kentsel nüfus ortasındaki dengeyi sağlamaya yönelik projeler geliştirilmesinin değerine değinen Yalçın, bu bağlamda kırsal altyapı eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini anlatarak şunları söyledi:

“Kırsalın başta yol olmak üzere, kanalizasyonlar, içme suyu sorunu, internet altyapı yetersizliği ve atık çöp üzere birçok değerli altyapı sorunu var. Her bir başlık için başka bir planlama yapılarak projeler geliştirilmeli. İnternet altyapısının sağlanması, gençlerin kırsalda kalması için çok kıymetli. İnternetin olmadığı kırsal mahallede hiçbir gencimizi, ticaret yapan ve tarımla uğraşan vatandaşımızı tutamazsınız. Tarihi ve doğal zenginlikler açısından çok hoş köylerimiz var. Bu köylerimizdeki turizm potansiyelini pahalandırmak için EKO-KÖY projeleri geliştirerek Tarihi ve Otantik Köyler başlıkları altında turizme açmalıyız. Esaslı bir kooperatif kültürüne sahip olmamıza karşın ne yazık ki gerçek bir formda yönetemedik.”

“BURSA ORGANİK TARIM İHRACATINDA MARKA OLACAK”

Kırsalda yaşayan insanların emek ve hayat uğraşının desteklenmesi gerektiğini söyleyen Yalçın; kooperatiflerin amaçlarına ulaşması için finans gereksinimlerinin karşılanması gerektiğini belirterek;

“Biz kırsalda kooperatifleşme noktasında yapılacak yönelik çalışmaları önemsiyoruz. Dağ ilçelerimizde katma bedeli arttıracak üretim potansiyelini ortaya çıkarmaya yönelik vereceğimiz dayanaklarla Bursa’yı organik tarım ihracatında marka haline getireceğiz. Burada üretilen eserlerin Hollanda’daki kooperatifler üzere takibini yapacağız. Bütün tesisler, merkezi bir noktada toplanacak. Dağ ilçelerimizde kıymetli ihracat geliri oluşturacak sistem kurmayı hedefliyoruz. Bursa’da organik tarım için gerekli altyapıyı kıymetlendirerek bilimin gereklerini yerine getirip Bursa Tarımını geleceğe taşımayı istiyoruz.Bursa Büyükşehir Belediyesi A.Ş.’yi alternatif alıcı yaparak üreticimizin eserlerini hak ettiği kıymet üzerinden satın alacağız. Büyükşehir bünyesinde kuracağımız Tarımsal İhracat Merkezi aracılığıyla ihracatını gerçekleştireceğiz. Hem çiftçimizin yüzü gülecek hem de Büyükşehir kazanacak.” diye konuştu.

“TKDK PROJESİNİ DESTEKLEYECEĞİZ”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Projelerinin ağır bir halde kullanımını desteklemeye yönelik çalışmaları da olacağını lisana getiren Sedat Yalçın, Büyükşehir bünyesinde Kırsal Kalkınma Kooperatifi kuracaklarının muştusunu vererek;

“Her ilçede her köyde TKDK Projesine kıymetli dayanaklar sağlayacağız. Eserlerin üzerine insan sıhhatine hiçbir ziyanının olmadığını gösteren Barkodlar koyacağız. Ayrıyeten Çiftlik Evleri inşa ederek, Nem Toplama sistemiyle Sulama Sistemleri kuracağız. Köylerde Ortak Makine Kullanımını teşvik edeceğiz. Daha geniş Termal Seralar oluşturarak bünyeye Kooperatif Marketleri de katacağız. Bursa’nın en çok göç aldığı Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan ve Muş üzere doğu vilayetleriyle Bursa ortasında kırsal kalkınma köprüsü olacağına inandığımız tarım ve hayvancılık projelerine dayanak vererek Kaliteli ve Ucuz Etihtiyacını karşılayacağız. Kasaplara da et temini konusunda teminat vereceğiz. Bununla birlikte,KırsalMahallelerde Yenilenebilir Güç Üretimine Bağlı Bölgesel Isıtma ve Sıcak Su Temin Projelerimiz de olacak” formunda kelamlarını sürdürdü.

“BURSA’DA BOŞ TARIM YERLERİNİ EKECEĞİZ”

Bir başka projelerinin İznik-Orhangazi, Karacabey-Mustafakemalpaşa, İnegöl, Kestel ve Gürsu’da Agropark ve Tarım AVM’leri açmak olduğunu kelamlarına ekleyen Yalçın, Tarım AVM’lerinde tarımla ilgili işletmelerin, esnafın, bankaların, restoranların, ziraî gereksinimi karşılayacak tüm eserlerin olacağını ve teknolojik altyapı ile destekleneceğini kaydederek şöyle konuştu:

“İlçelerimiz çok daha hoşlaşacak. Yenişehir Havaalanı’nı daha etkin hale getireceğiz. Burada Fresh Kargo uygulaması başlatacağız. Yenişehir Havaalanı’nda Sabiha Gökçen sistemiyle çalışmayı planlıyoruz. Öte yandan Tarımsal Lojistik Merkezi kuracağız. Çiftçilerimiz ve mevsimlik çalışanlarımız için konaklama değerli bir sorun. Bu noktada Yenişehir’de Konaklama Merkezi açacağız. Bursa’nın tüm ilçelerinde Organik Besin Pazarı açmayı istiyoruz. Büyükşehir bünyesinde Gıda ve Tarım Okulları kurmak için tüzel pürüzleri araştırıp ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Hayvansal ve Bitkisel Atıklar ile Yapılacak Biogaz ve Kompost Gübre Tesislerikurarak ziraî üretimde kullanmayı planlıyoruz. Bursa’da 73.900 hektar boş tarım toprağı var. Biz bu boş yerlere buğday ekerek, Fırınlara Fiyatsız Un Tedariğisağlamayı amaçlıyoruz.”

Gıda israfını önlemeye yönelik projelerini anlatan Yalçın, “Çöpe attığımız 214 milyar lira var. Bu parayla Nilüfer çayı temizlenir. TOKİ binaları dönüştürülür. Bu parayla Bursa’nın bütün sıkıntıları çözülür.Akıllı tarım uygulamaları ile çiftçimize dayanak vermek istiyoruz.” dedi.

GENÇLER İÇİN ZİRAÎ PROJE OFİSİ

İhracata Dönük Siyah İncir Üretim Bölgelerinin Genişletilmesine yönelik çalışmalar yapacaklarını bildiren Büyükşehir Belediye Lider Adayı Yalçın, 52 köyde ve 24.900 dekarlık alanda siyah incir üretimin yapılmasını planladıklarını söyleyerek; “Eko Çiftliklerdeoluşturulacak İncir Bahçeleri ile 0 Kapasite Artırımı sağlayarak 29.314 tonluk siyah incir hasadı gerçekleştireceğiz. Bununla birlikte Kırsalda Sıfır Atık Uygulamalarını önemsiyoruz. Ayrıyeten çiftçilerimizin tarım topraklarına ve kente ulaşımını kolaylaştırmak için İlçe Küme Yolları yaparak Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin araçlarımızla Ücretsiz Ulaşım Desteğivereceğiz. Gençlerimizi kırsala yönelik ziraî faaliyetlere teşvik etmek emeliyle Tarımsal Proje Ofisi kurarak, Proje Bazlı Destekler sağlayacağız. Veteriner, ilaç, gübre, mazot, yem, fidan ve toprak tahlili üzere birçok bahiste ek tarım takviyelerimiz olacak. Büyükşehir Yasası ile köylüye bırakılan meralar daha verimli kullanabilsin diye bırakıldı, satılsın diye değil. Bu meralar ferdî mülkiyete mevzu edilemez. Biz bu mevzu üzerinde de çalışmaya devam edeceğiz. Kooperatiflere tahsisini gerçekleştireceğiz. Gerekirse satılanları da geri alacağız” biçiminde projelerini açıklamaya devam etti.

KENT DATALARI MERKEZİ

Bursa’da kent bilgilerinin toplandığı, raporladığı ve kentin meselelerine dair kıymetli istatistiklerin yer aldığı Kent Bilgileri Merkezi’nin değerli bir gereksinim olduğunu söyleyen Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Sedat Yalçın projelerine ait açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bursa’nın dataları yok. Kent Dataları Merkezi tüm dünyada var olan bir uygulama ve Büyükşehirlerimizin de kullanması lazım. İmar, etraf, ulaşım, sıhhat, eğitim vs. her mevzuda bilgiler toplanmalıdır ve burada elde edilen bilgilerden yola çıkarak siyasetler üretilmelidir. Öte yandan Bursa’da trafik sorunun temel nedeni, kentin doğu-batı eksenli yerleşime sahip olmasıdır. Halbuki Bursa’yı çok merkezli bir kent haline getirdiğimizde sorun bizatihi çözülecektir.”

“BURSA’DA HAVA KİRLİLİĞİ ALARM VERİYOR”

Bursa’da hava kirliliğinin büyük bir sorun olduğunu belirten Sedat Yalçın, sorunun tahliline yönelik yapılacak çalışmaların Bursa’nın ortak gayesi olması gerektiğine dikkat çekerek;

“Özellikle Nilüfer, Kestel, İnegöl ilçelerinde Hava Kirliliği alarm veriyor ve akciğer kanseri riskini her geçen gün daha da arttırıyor. Bu sorunu Sürdürülebilir Etraf Projelerimiz kapsamında Yenilenebilir ve Pak Güç siyasetleri geliştirerek ortadan kaldıracağız. Nilüfer Çayı ile ilgili bir proje açıkladık. Çayın çok büyük bir kirlilik tehlikesi altında olduğunu söz ettik. Burayla ilgili önemli yaklaşım ortaya koymak lazım.Nilüfer Çayı70 km’lik bir çizgi üzerinde ilerliyor. Bu kirliliğin kaynaklarını ivedilikle bir tünelin içine alıp, beş farklı OSB’nin kenarından Karacabey’de arıtarak Çayı pak hale getirmek gerekiyor. Maliyeti 7 milyar lira. Bunu beş OSB ortasında paylaştıracağız. Bu belediyenin işi değil mi? Eskişehir Porsuk Çayı’nı nasıl temizledi? Biz niçin yapmıyoruz?” formunda değerlendirmelerini sürdürdü.

NİTELİKLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel Dönüşüm konusunda Bursa’nın son 5 yılda 11 bin konut projesi üzerinde çalıştığına işaret eden Yalçın, kentin mümkün bir sarsıntıda sorun yaşayacağı 600 bin riskli konut varlığı olduğuna vurgu yaparak;

“Bunu yıllara böldüğünüzde 272 yıl ediyor. Sarsıntıyla çaba bu sistemle, bu anlayışla yönetilemez. Dirençli Kent kavramı üzerine inşa edilen Yeşil Kent Konseptiyle uyumlu nitelikli bir dönüşüm önceliğimiz olacaktır. Kentsel dönüşümü yalnızca yapılaşma olarak değerlendirmiyoruz, sosyo-kültürel kalkınma atılımı olarak da kıymetlendiriyoruz. Hasebiyle bizler yalnızca konut inşa etmeyeceğiz, kentte yaşayan her vatandaşımız için toplumsal hayat alanları inşa edeceğiz.” dedi.

“BURSAPOR’A İLGİSİZ KALAMAYIZ”

Bursaspor’un yine doruğa oynayan bir ekip haline getireceklerini söyleyen Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Sedat Yalçın, bunun için de güçlü bir finans idaresi ortaya koyacaklarının altını çizerek;

“Bursa şampiyonluklar görmüş bir kent. Hasebiyle Bursaspor’a ilgisiz kalamayız. Bursaspor’un muvaffakiyet elde edebilmesi için sportif idareyle finans idaresinin ayrılması lazım. İnanç ortamı olmalı. Bursaspor Vakfı yine yapılandırılmalı ve Bursaspor Başkanı da dahil Bursa’nın en pahalı isimleri Vakıf İdaresinde olmalı” halinde açıklamalarını noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir