Twitter’ın paylaşımları sansürlemek için FBI ile çalıştığı ifşa oldu

Serbest gazeteci olarak bilinen Matt Taibbi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Twitter eski idaresi ile FBI ortasındaki sansür yazışmalarını ifşa etti.

Twitter’ın eski idaresine yönelik ifşaat, şirketin üst seviye bir yetkilisiyle FBI ortasında, toplumsal medya platformundaki paylaşımların sansürlenmesine yönelik bir irtibat olduğunu gösterdi.

Bu bağlantının, Ocak 2020-Kasım 2022 periyodunda şirketin üst seviye bir yöneticisiyle FBI ortasındaki 150’den fazla elektronik postayı kapsadığı belirtildi.

FBI’ın şirketteki değerli kontağının Twitter’ın eski yöneticilerinden Yoel Roth olduğu belirtilen paylaşımlarda, Kasım 2022’ye ilişkin birçok elektronik postada, FBI’n Twitter’ın hizmet kullanım kaidelerini ihlal eden hesapların bir listesini hazırladığı aktarıldı.

Matt Taibbi paylaşımında, hükümetlerin, toplu dataları, terör hatalılarını izlemek yahut ekonomik varsayımlar yapmak üzere çeşitli emeller için tahlil etmesinin bir sır olmadığını belirtti.

“FBI, nizamlı olarak Twitter’a toplumsal medya içeriği gönderiyor” iddiası

Twitter’ın eski idaresine dair ifşalara atıfta bulunan Taibbi, “#TwitterDosyaları yeni bir şeyi gösterdi. FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı gibi kurumlar, düzenli olarak Twitter’a toplumsal medya içeriği gönderiyor.” tabirlerini kullandı.

Taibbi, FBI’ın kontrol için işaretlediği içeriklerin birçoklarını da az takipçisi olan hesaplarda yapılan latifeler da dahil “seçimle ilgili yanlış bilgilendirmelerin” oluşturduğunu kaydetti.

Twitter çalışanı, FBI’ın bildirdiği hesaplardan kimilerinin kapatıldığı aktardı

Paylaşımlarda, FBI’ın San Francisco Siber Şubesi sorumlusu Elvis Chan‘ın gönderdiği bir elektronik postada, “gelecek seçimlerin vakti, yeri ve formuna ait yanlış bilgiler” paylaşan ve FBI’ın Ulusal Seçim Komutanlığınca belirlenen 25 hesabın yer aldığı belirtildi.

Taibbi, hakkında süreç yapılan hesaplardaki paylaşımların birçoklarının hiciv niteliğinde olduğunu ve düşük etkileşimli olduğunu belirtti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir